header-1

Porucha hybnosti svalů na obličeji

Porucha hybnosti svalů na obličeji

HEMIFACIÁLNÍ SPAZMUS

Co je to hemifaciální spazmus?

Hemifaciální spazmus je porucha hybnosti, která způsobuje stahování svalů na jedné straně obličeje. Ve své nejmírnější formě nemusí hemifaciální spazmus způsobovat nic víc než jen drobnou obtíž, která nicméně může deformovat obličej a působit rozpaky ve společnosti. V závažnějších případech může mít negativní vliv na zrak. Jelikož však druhé oko není většinou zasaženo, pouze zřídka vede k úplné ztrátě zraku.

Kdo může být postižen hemifaciálním spazmem?

Hemifaciální spazmus postihuje muže i ženy a obvykle se rozvíjí ve středním věku.

Jaké jsou příznaky hemifaciálního spazmu?

Hemifaciální spazmus se může rozvinout postupně. Nejprve jsou postiženy křečí svaly v okolí oka. Křeč se může dále rozšířit na další svaly na stejné straně obličeje, především na svaly čelisti a úst. Někteří pacienti pociťují při každém stažení svalu praskání v uchu na postižené části obličeje. Hemifaciální spazmus postihuje častěji levou stranu obličeje. Obvykle vykazuje menší proměnlivost než ostatní fokální dystonie, i když u některých lidí se stav zhoršuje, když jsou ve stresu, a zlepšuje, když si lehnou.

Jaké jsou příčiny hemifaciálního spazmu?

Příčiny hemifaciálního spazmu nejsou ještě přesně známy, ale v současnosti se lékaři přiklánějí k tomu, že se jedná o mechanickou poruchu způsobenou podrážděním obličejového nervu.

Co dělat při podezření na hemifaciální spazmus?

Pokud se člověk domnívá, že trpí hemifaciálním spazmem, měl by zajít ke svému lékaři. Ten by jej následně měl doporučit k neurologovi, který se specializuje na poruchy hybnosti, aby pacienta vyšetřil a navrhl léčbu.

Dá se hemifaciální spazmus vyléčit?

Vyléčit se dá operací, ale ta pro většinu pacientů není vhodná. Dále existují další druhy léčby, které pomohou zvládat příznaky onemocnění.

V jakých případech se používá operace?

Pro léčbu hemifaciálního spazmu se používá řada specializovaných chirurgických zákroků. Často jsou účinné, ale mohou být spojeny s potenciálními vážnými komplikacemi. Většinou se používají pouze u pacientů se závažným hemifaciálním spazmem, který vede k trvalému postižení, u těch, kterým nepomáhá léčba botulotoxinem nebo u mladších pacientů, pokud si takový zákrok zvolí.

Jaké další druhy léčby existují?

Další terapeutickou možností je medikamentózní léčba. V minulosti se v léčbě hemifaciálního spazmu používaly různé léky jako antiepileptika či antidepresiva, vzhledem k nízké účinnosti a četným nežádoucím účinkům se ale od jejich podávání upustilo. V současné době je tak převažujícím medikamentózním přístupem v léčbě hemifaciálního spazmu aplikace injekcí botulotoxinu. Volba způsobu léčby vždy závisí na konkrétních projevech nemoci u jednotlivého pacienta a je zcela v kompetenci ošetřujícího lékaře.
Co může člověk ke zvládnutí onemocnění udělat sám?
Důležitý je pozitivní přístup. Když se pacient o hemifaciálním spazmu dozví více informací a popovídá si s dalšími lidmi trpícími stejnou poruchou, může mu to pomoci se se svým stavem vyrovnat a najít způsob, jak zvládat své příznaky. Hemifaciální spazmus sice není považován přímo za dystonii, tato dvě onemocnění však mají mnoho společného.