header-1

Poruchy hybnosti svalů v okolí oka

Poruchy hybnosti svalů v okolí oka

BLEFAROSPAZMUS

Co je to dystonie?

Dystonie je neurologická porucha hybnosti. Způsobuje mimovolné stahy svalů, což vede k tomu, že u postižených částí těla dochází k abnormálním pohybům nebo pozicím.

Blefarospazmus

Blefarospazmus je fokální dystonie svalů kolem očí, většinou postihuje lidi ve věku 50 až 70 let. Může způsobit nekontrolovatelné mrkání a zavírání očního víčka. V extrémních případech lidé trpící blefarospazmem nemohou pevně sevřené oči otevřít, takže jsou občas vlastně "slepí". Blefarospazmus má obvykle postupný vývoj. První příznaky mohou být podráždění oka a dyskomfort, citlivost na světlo a větší frekvence mrkání. Závažnost příznaků se může během dne nebo den ode dne lišit. Lidé trpící blefarospazmem nemusí mít žádné příznaky po probuzení nebo odpočinku; jejich stav se naopak může zhoršovat, když jsou unavení, ve stresu nebo při čtení. Různorodost příznaků může někdy vést k pozdnímu stanovení diagnózy, jelikož při návštěvě pacienta u praktického lékaře se příznaky nemusí projevit. Stav může zhoršovat jasné nebo blikající světlo (dokonce i z televize), kouř nebo vítr. Svalové křeče může způsobovat i fyzická aktivita, např. chůze. Během jednoho až dvou let se může zvýšit četnost a závažnost svalových křečí a někdy se křeče mohou rozšířit i na svaly ve spodní obličejové části, čelisti a šíji. Pokud je blefarospazmus spojen se svíráním čelisti a úst (oromandibulární dystonie), nazývá se také kraniální dystonie (neboli Meigeho syndrom).

Co způsobuje blefarospazmus?

Má se za to, že blefarospazmus je výsledkem abnormální funkce bazálních ganglií, struktur uložených hluboko v mozku, které se podílejí na řízení pohybu.

Obvykle postihuje lidi ve věkové skupině nad 50 let a ve většině případů se nešíří do dalších svalových skupin.

Jak se toto onemocnění léčí?

Ačkoli v současnosti probíhá po celém světě mnoho výzkumných aktivit, které dosáhly významného pokroku, onemocnění se zatím nedá vyléčit. K léčbě blefarospazmu již bylo vyzkoušeno mnoho léků, z nichž některé jednotlivcům pomohly, avšak žádný z nich není univerzálně účinný. V současné době probíhá léčba obvykle pomocí aplikací injekcí botulotoxinu. Volba léčebného postupu či konkrétního léčivého přípravku je plně v kompetenci ošetřujícího neurologa, který se rozhodne na základě projevů onemocnění a celkového stavu každého jednotlivého pacienta.

Jak se dá s blefarospazmem žít?

Jelikož schopnost navázat oční kontakt s ostatními je důležitou součástí jednání s lidmi, blefarospazmus může vést ke vzniku negativních pocitů, např. rozpaků nebo ztrátě sebedůvěry. Většina lidí se však s tímto onemocněním zdárně vyrovná. Mnoha lidem velmi pomohou podpěry víček, které udržují oči otevřené a mohou se nosit pod normálními brýlemi. Ke zmírnění rozpaků lze nosit sluneční brýle. Některým lidem pomáhají tónovaná skla v brýlích. Při seznamování se s novými lidmi je až překvapivé, jak rychle na onemocnění zapomenou, když jim je podáno stručné vysvětlení, a jak hladce konverzace poté plyne. Pokud z tohoto onemocnění nedělá problém sám pacient, nebude problémem ani pro ostatní. U všech forem dystonie je velice důležitý pozitivní přístup. Když se o blefarospazmu dozví člověk více a promluví si o něm s ostatními, může mu to pomoci se s tímto onemocněním vyrovnat a najít ten nejlepší způsob, jak specifické příznaky zvládat. Důležitá je také podpora rodiny a přátel. Také jim může pomoci, když se o blefarospazmu dozvědí více, aby dokázali lépe pochopit problémy člověka, který v jejich blízkosti žije s blefarospazmem.