header-1

Příznaky a vyšetření

Příznaky a vyšetření

Mezi klinické příznaky a komplikace zácpy patří občasný odchod objemné stolice často následované významným krátkodobým odezněním příznaků. Objevuje se bolest břicha, dráždivost a bolest v oblasti konečníku, případně čerstvá krev ve stolici. Zácpa může vést k divertikulóze (onemocnění tlustého střeva), vzniku hemoroidů či fisury (trhlinky) v konečníku. Častým průvodním jevem je plynatost a s ní související sociální problémy. Při zadržování stolice může dojít k obtékání tekutého střevního obsahu okolo tuhého obsahu konečníku a umazávání prádla. Časté je nechutenství, přítomny mohou být i potíže s močením a psychologické problémy.

Pro odlišení původu zácpy je nejdůležitější důkladná anamnéza (rozhovor lékaře s pacientem) a fyzikální vyšetření pacienta, které by vždy mělo zahrnovat i vyšetření konečníku (per rectum). Při podezření na funkční zácpu jsou nutná jen minimální laboratorní vyšetření.

Při podezření na organickou příčinu zácpy se provádí podrobné vyšetření tlustého střeva na specializovaném pracovišti (endoskopie, manometrie - měření tlaku v konečníku), případně další specializovaná vyšetření nezbytná k objasnění původu organické zácpy (laboratorní vyšetření apod.).